precvičte svoje

panvové dno

Panvové dno

Cvičenie, ktoré podceňujeme

Panvové dno je veľmi intímnou záležitosťou u mnohých žien, nie len po pôrode.  Problém s panvovým dnom sa takmer rovnako vyskytuje u žien aj u mužov vo vyššom veku, kedy svaly strácajú pevnosť a pružnosť.  V dnešnej dobe sa problematika týka aj mladších ľudí, ktorí prichádzajú s bolesťami v malej panve, nesprávnym držaním tela a s mnohými inými funkčnými ochoreniami.

 Pri oslabení, alebo nesprávnych stereotypoch nemusí byť problémom len inkontinencia.  Najčastejšími príznakmi bývajú bolesti v dolnej driekovej časti, syndróm bolestivej kostrče, blokovanie SI kĺbov, bolestivé bedrové kĺby a bolesti v slabinách,  spazmy v oblasti svalov panvového dna, nepravidelná a bolestivá menštruácia, psychická nepohoda.

Panvové dno je skupina viacerých svalov, ktoré slúžia protektívne, sú oporou pre močovo-pohlavné orgány, podieľajú sa na správnom držaní tela a chôdzi a fungujú ako zvierače.

Panvové dno & Držanie tela

Panvové dno je taktiež súčasťou hlbokého stabilizačného systému, tzv. HSS, ktoré je hlavným svalovým korzetom tela. Skladá sa z bránice, hlbokých brušných svalov, panvového dna a chrbtových svalov. Tieto svaly spolupracujú na ekonomickom a zdravom pohybe a ak jedna časť z tohto celku stratí silu alebo funkciu, nastáva zmena pohybových stereotypov a tým postupné funkčné obmedzenie v držaní tela  a pohybe.

Môžem panvové dno cvičiť sám, sama doma?

 Keďže ide o veľmi komplikované reťazenia svalov a rôzne spúšťacie mechanizmy problémov s panvovým dnom, je lepšie navštíviť odborníka, ktorý dokáže vykonať kompletnú diagnostiku, prísť na primárnu príčinu a zvoliť adekvátnu formu terapie.

Mgr. Ondrej Bečka

Ondrej pochádza z Bratislavy. Maturitou na športovom gymnáziu získal osvedčenie o odbornej spôsobilosti trénera rýchlostnej kanoistiky II. stupňa, ktorej sa aktívne 10 rokov venoval. V rokoch 2006 – 2010 bol v danom športovom odvetví reprezentantom SR.

Od roku 2016, kedy úspešne promoval, pracuje ako fyzioterapeut. Magisterské štúdium v danom odbore ukončil v roku 2019 na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. Počas študentských čias zbieral cenné skúsenosti vo viacerých zdravotníckych zariadeniach v rámci Bratislavy.

Absolvoval viaceré certifikované kurzy a školenia. Postgraduálnym vzdelaním získal certifikačnú odbornosť v oblasti manuálnej terapie a špecializačnú odbornosť pri poruchách centrálneho nervového systému.

Profesionálne zručnosti a poznatky interpretuje študentom v odbore fyzioterapia v rámci mentorstva v spolupráci so Slovenskou zdravotníckou univerzitou v Bratislave.

Svoje odborné skúsenosti a znalosti uplatňuje v práci s klientmi s poruchami pohybového systému, nervového systémupo operáciách z oblasti traumatológieortopédieneurochirurgie. Poskytuje odborné poradenstvo a terapiu v oblasti kardio – pulmonálnej rehabilitácie a Vertical Walkingu, ktorého je aj inštruktorom.

Mgr. Ondrej Bečka

Hlavný fyzioterapeut

Profesionálny fyzioterapeut so špecializáciou na neurorehabilitaciu, bolesť pohybového aparátu, predoperačné a pooperačné stavy.

články od ondreja

Pomôže fyzioterapia na artrózu kolien u seniorov?

Fyzioterapia je odbor, ktorý je využívaný v mnohých sférach a ponúka naozaj obrovské spektrum možností, kde je možné ju aplikovať. Možno ju využiť pri väčšine zdravotných ťažkostí, ktoré nás trápia a skvelé je, že cvičiť môže každý. Fyzioterapia je vhodná rovnako pre novorodencov aj seniorov. Samozrejme fyzioterapia je veľmi široký pojem a s každým sa cvičí inak. Všetko je dôležité prispôsobiť veku, zdravotnému stavu a špecifickým potrebám pacienta. V tomto článku by sme chceli venovať pozornosť seniorom. Na otázky nám odpovie náš fyzioterapeut Mgr. Ondrej Bečka.

Čítať viac »
Diastázu môžete mať nie len po pôrode. Diastasis rectus abdominis.

Diastázu môžete mať nie len po pôrode

Diastáza je dysfunkcia svalov, ktorá sa často objavuje najmä u žien po pôrode, avšak toto nie je jediná skupina ľudí, ktorú trápi tento problém. Môže vzniknúť u každého, či už ide o ženy alebo mužov. Na podrobnejšie informácie o diastáze a na jej riešenia sme sa opýtali nášho skúseného fyzioterapeuta Mgr. Ondreja Bečku a začali sme hneď tou najzákladnejšou otázkou:

Čítať viac »

Fyzioterapeut radí, ako na bolesť chrbta

Štatistika hovorí, že každého z nás aspoň raz za život bolel chrbát. Možno ani neviete, ale najnákladnejšie ochorenie v EÚ je práve bolesť chrbta a liečebné náklady s ním spojené. Opýtali sme sa preto odborníka – fyzioterapeuta Mgr. Ondreja Bečku na jeho skúsenosti s bolesťami krčnej chrbtice ale najmä bolesťami krížov.

Čítať viac »

Nezáväzná objednávka

Fyzioterapia s Ondrom

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné

Nezáväzná objednávka

Objednajte sa na

POHOVOR A DIAGNOSTIKU

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné

Nezáväzná objednávka

Fyzioterapia s Ivom

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné