precvičte svoje

panvové dno

Panvové dno

Cvičenie, ktoré podceňujeme

Panvové dno je veľmi intímnou záležitosťou u mnohých žien, nie len po pôrode.  Problém s panvovým dnom sa takmer rovnako vyskytuje u žien aj u mužov vo vyššom veku, kedy svaly strácajú pevnosť a pružnosť.  V dnešnej dobe sa problematika týka aj mladších ľudí, ktorí prichádzajú s bolesťami v malej panve, nesprávnym držaním tela a s mnohými inými funkčnými ochoreniami.

 Pri oslabení, alebo nesprávnych stereotypoch nemusí byť problémom len inkontinencia.  Najčastejšími príznakmi bývajú bolesti v dolnej driekovej časti, syndróm bolestivej kostrče, blokovanie SI kĺbov, bolestivé bedrové kĺby a bolesti v slabinách,  spazmy v oblasti svalov panvového dna, nepravidelná a bolestivá menštruácia, psychická nepohoda.

Panvové dno je skupina viacerých svalov, ktoré slúžia protektívne, sú oporou pre močovo-pohlavné orgány, podieľajú sa na správnom držaní tela a chôdzi a fungujú ako zvierače.

Panvové dno & Držanie tela

Panvové dno je taktiež súčasťou hlbokého stabilizačného systému, tzv. HSS, ktoré je hlavným svalovým korzetom tela. Skladá sa z bránice, hlbokých brušných svalov, panvového dna a chrbtových svalov. Tieto svaly spolupracujú na ekonomickom a zdravom pohybe a ak jedna časť z tohto celku stratí silu alebo funkciu, nastáva zmena pohybových stereotypov a tým postupné funkčné obmedzenie v držaní tela  a pohybe.

Môžem panvové dno cvičiť sám, sama doma?

 Keďže ide o veľmi komplikované reťazenia svalov a rôzne spúšťacie mechanizmy problémov s panvovým dnom, je lepšie navštíviť odborníka, ktorý dokáže vykonať kompletnú diagnostiku, prísť na primárnu príčinu a zvoliť adekvátnu formu terapie.

Mgr. Dominika Švehlíková

Fyzioterapeutka, ktorá počas svojho štúdia a praxe mala možnosť pracovať v mnohých štátnych, aj súkromných športových centrách, kde nabrala skúsenosti prevažne z ortopedickej a traumatologickej problematiky. Zameriava sa najmä na korekciu chybného držania tela, liečbu skolióz, plochých nôh , liečbu diastáz a popôrodnej rekonvalescencii, fyzioterapeutické tréningy a na úrazovú, predoperačnú a pooperačnú rehabilitáciu .

Vo voľnom čase sa aktívne venuje zdravému životnému štýlu, psychosomatike, fytoterapii, mentálnym tréningom, lezeniu, boulderingu, cyklistike a kondičnému vzpieraniu. A práve vďaka neutíchajúcemu záujmu o šport, má veľa skúseností zo športovej fyzioterapie.

Mgr. Dominika Švehlíková

Fyzioterapeut

Profesionálna fyzioterapeutka zameraná na traumatológiu, skoliózy, popôrodnú rehabilitáciu a športové lezenie.

články od dominiky

Skolióza a skrížený syndróm

Fyzioterapeutka Mgr. Dominika Švehlíková nám v tomto článku vysvetlí ako skrížený syndróm vplýva na skoliózu a skoliotické držanie tela. Rozoberieme si najčastejšie sa vyskytujúce diagnózy v bežnej populácii, ktoré popisujeme ako horný, dolný a zmiešaný skrížený syndróm.

Čítať viac »

Máte popôrodnú diastázu?

Diastasis rectus abdominis, alebo diastáza, či rozostup brušných svalov. Už ste o tom určite počuli. Diastáza je častou diagnózou najmä u čerstvých mamičiek, ktoré mnohokrát ani nevedie, že ju majú. Poďme sa bližšie pozrieť na tento nielen estetický problém s našou fyzioterapeutkou Mgr. Dominikou Švehlíkovou.

Čítať viac »

Nezáväzná objednávka

Fyzioterapia s Ivanom

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.