Fyzioterapeut radí, ako na bolesť chrbta

aka-je-spravna-rozcvicka-roller-pred-treningom-kondicny-osobny-trener-fyzioterapia-dubravka-movement-institute.jpg
Štatistika hovorí, že každého z nás aspoň raz za život bolel chrbát. Možno ani neviete, ale najnákladnejšie ochorenie v EÚ je práve bolesť chrbta a liečebné náklady s ním spojené. Opýtali sme sa preto odborníka - fyzioterapeuta Mgr. Ondreja Bečku na jeho skúsenosti s bolesťami krčnej chrbtice ale najmä bolesťami krížov.

Ako často sa stretávaš s bolesťami chrbta?

Nakoľko bolesť chrbtice je v dnešnej dobe jednou z najčastejších príčin, prečo ľudia vyhľadávajú fyzioterapeuta, stretávam sa ňou veľmi často. Približne každý druhý klient, ktorý ma navštevuje, má problémy s chrbticou, či už s krčnou, hrudnou alebo driekovou oblasťou. Avšak, ľudské telo je veľmi prešpekulovaný systém, kde všetko so všetkým suvisí. Častokrát príde klient s bolesťou v inej oblasti tela, napríklad v bedrovom kĺbe. Potom sa ale ukáže sa, že problém je v chrbtici, takže potom opäť riešime chrbticu, keďže chceme odstrániť príčinu vzniknutej bolesti. Keby som v tomto prípade riešil len bedro, bolesť by pretrvávala. Preto pozerám na klienta ako na celok, kde všetky segmenty spolupracujú a chrbtica predstavuje spojenie medzi nimi.

Sú to väčšinou len starší ľudia?

Vôbec nie. Bolesť chrbtice sa nám z minulosti síce spája skôr so staršími ľuďmi, ale doba sa zmenila. Ľudia majú úplne iný životný štýl ako kedysi a to hlavne čo sa týka pohybu. Dnešné deti sedia radšej pred počítačom, tabletom alebo mobilom, než aby šli behať po vonku. Covidová situácia to deťom ešte viac zhoršila a priblížila ich ešte viac k elektronike. 90% ľudí v produktívnom veku má sedavé zamestnanie a málo z nich aktívne pravidelne športuje. Teraz nemyslím dvíhanie činiek vo fitku, ale aktívne dynamické športy ako bicykel, plávanie, či turistika. Toto je dôvod, prečo sa ľudské telo “rúca” v tejto dobe v skoršom veku ako kedysi a to už u ľudí vo veku 30 rokov. Nemajú prirodzený pohyb, na ktorý bolo naše telo vyvinuté, čím dochádza k oslabeniu svalstva a rôznym funkčným zmenám, čo sa najčastejšie prejavuje bolesťou. Bolesť je varovný signál, že niečo nie je v poriadku a niečo treba zmeniť.

Prichádzajú za tebu s riešiteľnými problémami?

Áno. Pokiaľ sa u klienta nevyskytujú závažné degeneratívne zmeny, ktoré už nemožno ovplyvniť, ich problémy dokážem vyriešiť pomocou správne zvoleného cvičenia, úpravy stereotypov a zmenou životného štýlu.

DSC04405
Pomocou správne zvolenej diagnostiky Vám vie fyzioterapeut pomôcť od bolesti.

Čo im povieš, keď čakajú jednoduchý návod na bolesť chrbta, ako takú kuchárku?

Rozprávam sa s nimi. Vždy im vysvetlím, že to nie je také jednoduché a vysvetľujem hlavne princípy ako sú príčiny bolesti a faktory, ktoré ju spôsobujú. Keď je toto pomenované, hovorím o tom, ako tieto faktory odstrániť, aby nedošlo k zhoršovaniu stavu. Učím ich správnej pohybovej životospráve, ktorá zohráva dôležitú rolu. Toto musí klient pochopiť sám, pokiaľ to nepochopí, nepomôže si. Avšak, vždy podávam klientom pomocnú ruku a návod, ako na to. Potom je už na ňom, čo si z toho zoberie.

Stretávaš sa často s klientmi, ktorí vyžadujú len jeden, maximálne dva cviky, alebo ešte lepšie link na youtube a čakajú, že im to pomôže?

Ani nie, ale veľa z nich si už prešlo youtubovými videami, pomocou ktorých sa snažili doma cvičiť. Avšak, nepomohlo im to a nemalo to efekt, preto sa rozhodli navštíviť odborníka fyzioterapeuta. Vždy je lepšie, keď sa Vám niekto venuje osobne a len Vám. Tak dokáže aplikovať terapiu priamo na Vás a na Váš zdravotný stav. Je to ako terapia ušitá na mieru. Keďže každý sme iný a unikátny, nemôže každému vyhovovať rovnaká terapia z videa na youtube. Podľa tutoriálu z youtubu viem nastaviť číslovanie strán vo Worde, no na bolesť chrbta to nie je postačujúce.

Profesionálny fyzioterapeut v Dúvravke
Pomoc odborníka pri vykonávaní cvičení je nevyhnutná.

Existujú nejaké všeobecné rady, ktoré by sa dali erárne aplikovať pri akútnej bolesti chrbta?

Ľudské telo je živý organizmus. Nie sú presne dané cviky, ktoré by sa dali aplikovať u každého. Avšak, existujú určité princípy, podľa ktorých postupujem. Napríklad u každého klienta s akútnou bolesťou chrbta hľadám úľavovú polohu, t.j. polohu, v ktorej sa bolesť zmierňuje až ustupuje. Umením je nájsť túto polohu, keďže tá je u každého iná. Tá zavisí od veľkého množstva faktorov, ako je charakter bolesti, príčina bolesti, životný štýl, svalové napätie atď. Ako som už spomínal, každý človej je iný. Nevieme sa rozdeliť podľa nejakého vzorca do skupín a podľa toho cvičiť.

Ako riešiš chronické bolesti chrbta?

Chronické bolesti chrbta riešim cvičením. Dávam návod, ako odstrániť faktory a príčiny, ktoré spôsobujú bolesť. Pomocou cvičenia sa snažím u klienta správne vytvárať pohyb a zároveň nezaťažovať. Vysvetľujem, ako si nespôsobovať bolesť pri práci, športe, hobby alebo v záhrade, nakoľko toto sú činnosti, ktorými trávime 95% nášho času. Zvyšných 5% ostáva na cielené cvičenie.

Nenechajte si to pre seba, zdieľajte tento článok

Prihlásiť sa na odber noviniek

Zadajte svoju emailovú adresu a my Vám budeme pravidelne posieľať najnovšie články, akcie a všetky novinky.

Nezáväzná objednávka

Objednajte sa na

POHOVOR A DIAGNOSTIKU

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné

Nezáväzná objednávka

Fyzioterapia s Ivom

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné