Rehabilitácia po operácii menisku

rehabilitacia-po-operacii-menisku-menisektomia-cvicenie-fyzioterapeut-kondicny-osobny-trener-fyzioterapia-dubravka-movement-institute
Zranenie meniskov je veľmi časté a mnohokrát aj bolestivé. Bohužiaľ si roztrhnutie meniskov vyžaduje operáciu. No operáciou to nekončí, je to len malá časť na celkovej cestu k plnohodnotnému využívaniu svojich kolien. Fyzioterapeutická liečba je nevyhnutná súčasť rekonvalescencie po operácii kolenného kĺbu. Vysvetlí vám to náš diplomovaný fyzioterapeut Bc. Attila Vida.

Viac ako 10 000 operácií ročne len na Slovensku

Podľa dostupných zdrojov sa artroskopická operácia kolenného kĺbu v USA u ľudí s degeneratívnym ochorením kolenného kĺbu považuje za najbežnejší postup jednodňovej chirurgie a súčasne deviaty najviac vykonávaný ambulantný postup1. Na Slovensku sa vykoná približne 12 500 chirurgických zákrokov v oblasti kolenného, ktorý sa každoročne zvyšuje2, ale kvôli pandémii COVID-19 boli tieto bežné operácie zrušené a vykonávali sa iba akútne.   

Kolenný kĺb (articulatio genus) predstavuje najzložitejší a najviac zaťažený kĺb v ľudskom tele. Kosti, ktoré tvoria kolenný kĺb sú hlavice stehnovej kosti hore, hlava píšťaly dole a jabĺčko vpredu. Kĺbové plochy pokrývajú chrupavky, ktoré sú navzájom spojené väzivami nachádzajúce sa na vonkajšej strane kĺbu pričom niektoré sa nachádzajú priamo v jeho vnútri3,4.  

Správne inštrukcie od operatéra sú kľúčové pre ideálne začatie rehabilitácie

RTG nie je ideálna diagnostika pri poranení kolena

V rámci zistenia rozsahu poškodenia meniskov, postranných a krížových väzov sa využívajú hlavne natívne RTG vyšetrenie, ktorým sa dá zistiť pri chronických poraneniach vnútorného menisku malý osteofyt na prístrednej hlavici píšťaly. Ďalej MRI, kde v porovnaní s RTG vyšetrením zistíme stav všetkých mäkkých tkanív a vnútro kĺbových štruktúr. Čo sa týka artroskopie v súčasnosti sa považuje za najspoľahlivejšiu diagnostickú metódu, ktorej výhodou je okamžité ošetrenie poškodených štruktúr5.

V prípade poškodenia meniskov sa artroskopia vykonáva dvoma spôsobmi a to parciálna alebo subtotálna menisektómia. Rozhodujúcimi faktormi či meniskus zošiť alebo ho odstrániť sú cievne zásobenie menisku v mieste poranenia, degeneratívne zmeny menisku a stabilita kolenného kĺbu5.

Terapiu treba začať čím skôr

Čo robiť po operácii kolena?

Keď už pacient podstúpi artroskopiu je dôležité, aby sa začala s rehabilitáciou čo najskôr pod dohľadom fyzioterapeuta. Podľa veľkosti poškodenia a typu operačného zákroku sa snažíme rozcvičiť kolenný kĺb v obmedzenom rozsahu a zároveň používať na začiatku rehabilitácie barle. Veľkosť záťaže, ktorú pacient môže vykonávať určuje operatér. Čo sa týka fyzickej aktivity sa doporučuje začať po šiestich až ôsmych týždňoch i keď je to veľmi individuálne či už sa to týka bežnej populácie alebo aktívnych športovcov.

V rámci zvolených terapeutických postupov sa využívajú fyzikálna terapia a to termoterapia, hydroterapia, magnetoterapia a hlavne elektroterapia kvôli analgetickému a hyperemizačnému účinku.

Senzomotorická stimulácia čo predstavuje sústavu balančných cvičení, ktoré sa vykonávajú v rôznych polohách. Využívajú sa pomôcky ako Posturomed, nestabilné plošiny, overbally, fit lopty a iné.

Taping využívame hlavne pri nestabilite kolenného kĺbu.

Manuálna terapia– mobilizácie a trakcie. Dôležité je ihneď obnoviť funkciu jabĺčka, aby bola zachovaná pohyblivosť vo všetkých smeroch.

Toto sú uvedené iba niektoré z mnohých terapeutických postupov, ktoré sa osvedčili v praxi. Postupy, ktoré si zvolíte je už na Vás dôležité je, aby ste sa vrátili späť do plnohodnotného života bez bolesti a obmedzení.

Fyzioterapia je nevyhnutná súčasť rekonvalescenie

Kedy treba začať s rehabilitáciou po operácii kolena?

Ako som už predtým spomenul pacienti po absolvovaní artroskopickej operácie kolenného kĺbu by mali začať rehabilitáciou čo najskôr. Problémom je, že nakoľko ide o jednodňovú operáciu pacienti odchádzajú z nemocnice v ten istý deň a dostane sa im málo informácii, že čo môžu robiť a čo nie. Preto väčšina pacientov vyhľadá fyzioterapeutov až po vybratí stehov, čo je približne okolo 10. dňa. Už za takýto relatívne krátky čas sa dokážu vytvoriť zlé pohybové stereotypy, či už je to zlé držanie tela, skrátenie dĺžky kroku, zlý stereotyp chôdze a pod. 

 

Preto treba začať už hneď s jednoduchými cvičeniami ako je napríklad dril quadricepsu nakoľko nám tento sval ochabuje ako prvý a potom sa postupne dopracovať až k ťažším cvičeniam. V prípade zanedbania rehabilitácie sa môžu vybudovať už spomenuté zlé pohybové stereotypy, ktoré neskoršie môžu viesť k opakovaným bolestiam nielen kolenného kĺbu, ale sa môžu prejaviť aj v rámci celého tela.

Zdroje

1. CULLEN, K. A., M. J. HALL a A. GOLOSINSKIY, 2009. Ambulatory Surgery in theUnited States, 2006. In: National Heath Statistics Reports [online].[cit.2023-01-05].11(11),1-25 Dostupné z: https://www.researchgate.net/publication/24209006_Ambulatory_Surgery_in_the_United_States_2006

2. NÁRODNÉ CENTRUM ZDRAVOTNÍCKYCH INFORMÁCII, 2013. Chirurgická a jednodňová starostlivosť v SR 2012. In: Edícia zdravotnícka štatistika [online]. [cit.2023-01-05]. Dostupné z: http://www.nczisk.sk/documents/publikacie/2012/zs1310.pdf

3. BINOVSKÝ, A., 2013. Anatómia pre športovcov I. Bratislava: Polygrafické stredisko UK v Bratislave. ISBN 978-80-223-3303-0

4. GRAY, H., 2013. Grays Anatomy. Londýn: Arcturus Publishing Ltd. ISBN 978-1- 78212-426-9

5. DUNGL, P., 2014. Ortopedie. Praha: Grada Publishing. ISBN 978-80-247-4357-8

Nenechajte si to pre seba, zdieľajte tento článok

Prečítajte si najnovšie články

Pomôže fyzioterapia na artrózu kolien u seniorov?

Fyzioterapia je odbor, ktorý je využívaný v mnohých sférach a ponúka naozaj obrovské spektrum možností, kde je možné ju aplikovať. Možno ju využiť pri väčšine zdravotných ťažkostí, ktoré nás trápia a skvelé je, že cvičiť môže každý. Fyzioterapia je vhodná rovnako pre novorodencov aj seniorov. Samozrejme fyzioterapia je veľmi široký pojem a s každým sa cvičí inak. Všetko je dôležité prispôsobiť veku, zdravotnému stavu a špecifickým potrebám pacienta. V tomto článku by sme chceli venovať pozornosť seniorom. Na otázky nám odpovie náš fyzioterapeut Mgr. Ondrej Bečka.

Čítať viac »
Diastázu môžete mať nie len po pôrode. Diastasis rectus abdominis.

Diastázu môžete mať nie len po pôrode

Diastáza je dysfunkcia svalov, ktorá sa často objavuje najmä u žien po pôrode, avšak toto nie je jediná skupina ľudí, ktorú trápi tento problém. Môže vzniknúť u každého, či už ide o ženy alebo mužov. Na podrobnejšie informácie o diastáze a na jej riešenia sme sa opýtali nášho skúseného fyzioterapeuta Mgr. Ondreja Bečku a začali sme hneď tou najzákladnejšou otázkou:

Čítať viac »

Cvičenie a menopauza

Vzhľadom na značný počet žien v menopauze, je nevyhnutné naplánovať komplexný zdravotný program vrátane úpravy životného štýlu. Cvičenie je neoddeliteľnou súčasťou stratégie. Výhody sú mnohé, najdôležitejšie je udržanie svalovej hmoty a tým aj hustoty kostí, sily celého tela a najmä vitality.

Čítať viac »

Prihlásiť sa na odber noviniek

Zadajte svoju emailovú adresu a my Vám budeme pravidelne posieľať najnovšie články, akcie a všetky novinky.

Nezáväzná objednávka

Objednajte sa na

POHOVOR A DIAGNOSTIKU

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné

Nezáväzná objednávka

Fyzioterapia s Ivom

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné