Máte popôrodnú diastázu?

mate-poporodnu-diastazu-tehotenstvo-fyzioterapeut-kondicny-osobny-trener-fyzioterapia-dubravka-movement-institute
Diastasis rectus abdominis, alebo diastáza, či rozostup brušných svalov. Už ste o tom určite počuli. Diastáza je častou diagnózou najmä u čerstvých mamičiek, ktoré mnohokrát ani nevedie, že ju majú. Poďme sa bližšie pozrieť na tento nielen estetický problém.

Čo si pod pojmom diastáza mám predstaviť?

Diastáza je v preklade rozostup priameho brušného svalu, ktorý spolu s ostatnými svalmi v rôznych rovinách spevňuje brušnú stenu a tvorí svalový korzet, ktorý ma protektívnu funkciu nie len pre kosti a kĺby, ale najmä pre orgány. Súčasťou priameho brušného svalu je aj blana, ktorá sa nazýva linea alba  a je tkanivom, ktorého úlohou je odolávať ťahovým silám.

Jej flexibilita je najvýraznejšia v pozdĺžnom smere a menej flexibilnejšia je v priečnom smere. Práve jej výrazné roztiahnutie spôsobí oddialenie pravej a ľavej časti priameho brušného svalu, ktorých výsledkom je tzv. rozostup/diastáza. Brušné orgány vtedy tlačia na brušnú dutinu a vytvárajú výduť.

mate-poporodnu-diastazu-fyzioterapeut-kondicny-osobny-trener-fyzioterapia-dubravka-movement-institute
Necvičte hocičo a hocijako, ale nechajte si poradiť od špecialistu.

Aký je rozdiel medzi rozostupom a diastázou?

Ako prvé je dôležité uviesť normu, podľa ktorej sa hodnotia rozostupy a ktorá sa pri rôznych autoroch čiastočne líši. Výskyt rozostupov delíme na 3 druhy:

  1. Na úrovni processus xiphoideus ( koniec hrudnej kosti)
  2. Nad pupkom
  3. Pod pupkom

 

Rozostup priameho brušného svalu – menej ako 2 cm v jednom alebo viacerých miestach linei alby

Diastáza- viac ako 2 cm na akomkoľvek úseku

Všeobecne sa za patológiu a na rehabilitáciu určujú stavy, ktoré majú rozostup na cca 2 a viac prsty, no toto indikovanie je veľmi všeobecné a nepriame.

Každé telo je jedinečné a originálne a odborná verejnosť dodnes vedie spory a diskusie o presných mierach. Indikovať by to mal odborník, ktorý s vami prejde pár zákadných testov a vďaka nim zistí funkčnosť a opornú funkciu vašej brušnej steny. Nefunkčnosť môže nastať aj pri rozostupoch, ktoré sú ešte podľa tabuliek v norme.

Koho diastáza najviac postihuje?

  • 30-70% žien behom tehotenstva
  • 35-60% žien ihneď po pôrode, aj kvôli námahe po pôrode
  • 39% žien, ktoré podstúpili abdominálnu hysterektómiu
  • 52% urogynekologických pacientov, vrátane mužov
  • Obéznych pacientov
  • Pacientov s oslabeným HSS (hlbokým stabilizačným systémom) a deti s chybným pohybovým, alebo neurologickým vývojom. Taktiež športovcov a najmä v silových športoch, ktorý nesprávne zapájajú HSS, zvyšujú nadpriemerne abdominálny tlak a svaly to nestíhajú kompenzovať.
mate-poporodnu-diastazu-cvicenie-fyzioterapeut-kondicny-osobny-trener-fyzioterapia-dubravka-movement-institute
V rehabilitácii diastázy sa zameriavame na posilnenie hlbokého stabilizačného systému.

Ako môžem diastázu riešiť?

Samotnému riešeniu vždy predchádza kompletná diagnostika svalov, postavenia tela, snímkovacie metódy ako MRI, CT, RTG, ultrazvuk, sonografické vyšetrenie.

Po určení typu a rozsahu je vo väčšine prípadov vhodná konzervatívna rehabilitácia.

Čo všetko zahŕňa špeciálna terapia pri diastáze?

  • dôležité inštrukcie počas denných aktivít
  • dychové cvičenia a nácvik správneho dychového stereotypu
  • školu chrbta a dvíhanie bremien
  • korekciu držania tela, sedu, stoja chôdze
  • posilnenie svalov v okolí trupu, najmä brušných svalov.

Nenechajte si to pre seba, zdieľajte tento článok

Prihlásiť sa na odber noviniek

Zadajte svoju emailovú adresu a my Vám budeme pravidelne posieľať najnovšie články, akcie a všetky novinky.

Ďaľšie články

Pomôže fyzioterapia na artrózu kolien u seniorov?

Fyzioterapia je odbor, ktorý je využívaný v mnohých sférach a ponúka naozaj obrovské spektrum možností, kde je možné ju aplikovať. Možno ju využiť pri väčšine zdravotných ťažkostí, ktoré nás trápia a skvelé je, že cvičiť môže každý. Fyzioterapia je vhodná rovnako pre novorodencov aj seniorov. Samozrejme fyzioterapia je veľmi široký pojem a s každým sa cvičí inak. Všetko je dôležité prispôsobiť veku, zdravotnému stavu a špecifickým potrebám pacienta. V tomto článku by sme chceli venovať pozornosť seniorom. Na otázky nám odpovie náš fyzioterapeut Mgr. Ondrej Bečka.

Čítať viac »
Diastázu môžete mať nie len po pôrode. Diastasis rectus abdominis.

Diastázu môžete mať nie len po pôrode

Diastáza je dysfunkcia svalov, ktorá sa často objavuje najmä u žien po pôrode, avšak toto nie je jediná skupina ľudí, ktorú trápi tento problém. Môže vzniknúť u každého, či už ide o ženy alebo mužov. Na podrobnejšie informácie o diastáze a na jej riešenia sme sa opýtali nášho skúseného fyzioterapeuta Mgr. Ondreja Bečku a začali sme hneď tou najzákladnejšou otázkou:

Čítať viac »

Cvičenie a menopauza

Vzhľadom na značný počet žien v menopauze, je nevyhnutné naplánovať komplexný zdravotný program vrátane úpravy životného štýlu. Cvičenie je neoddeliteľnou súčasťou stratégie. Výhody sú mnohé, najdôležitejšie je udržanie svalovej hmoty a tým aj hustoty kostí, sily celého tela a najmä vitality.

Čítať viac »

Rehabilitácia po operácii menisku

Zranenie meniskov je veľmi časté a mnohokrát aj bolestivé. Bohužiaľ si roztrhnutie meniskov vyžaduje operáciu. No operáciou to nekončí, je to len malá časť na celkovej cestu k plnohodnotnému využívaniu svojich kolien. Fyzioterapeutická liečba je nevyhnutná súčasť rekonvalescencie po operácii kolenného kĺbu. Vysvetlí vám to náš diplomovaný fyzioterapeut Bc. Attila Vida.

Čítať viac »

Funkčný tréning je vhodný pre každého

Funkčný tréning je často skloňovaný druh tréningu, ktorý praktizujeme častejšie než si myslíme. Jeho najväčším prínosom je, že je vhodný úplne pre každého bez rozdielu pohlavia, veku či fyzickej zdatnosti.

Čítať viac »

Nezáväzná objednávka

Objednajte sa na

POHOVOR A DIAGNOSTIKU

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné

Nezáväzná objednávka

Fyzioterapia s Ivom

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné