mate-poporodnu-diastazu-tehotenstvo-fyzioterapeut-kondicny-osobny-trener-fyzioterapia-dubravka-movement-institute
Diastasis rectus abdominis, alebo diastáza, či rozostup brušných svalov. Už ste o tom určite počuli. Diastáza je častou diagnózou najmä u čerstvých mamičiek, ktoré mnohokrát ani nevedie, že ju majú. Poďme sa bližšie pozrieť na tento nielen estetický problém s našou fyzioterapeutkou Mgr. Dominikou Švehlíkovou.

Čo si pod pojmom diastáza mám predstaviť?

Diastáza je v preklade rozostup priameho brušného svalu, ktorý spolu s ostatnými svalmi v rôznych rovinách spevňuje brušnú stenu a tvorí svalový korzet, ktorý ma protektívnu funkciu nie len pre kosti a kĺby, ale najmä pre orgány. Súčasťou priameho brušného svalu je aj blana, ktorá sa nazýva linea alba  a je tkanivom, ktorého úlohou je odolávať ťahovým silám.

Jej flexibilita je najvýraznejšia v pozdĺžnom smere a menej flexibilnejšia je v priečnom smere. Práve jej výrazné roztiahnutie spôsobí oddialenie pravej a ľavej časti priameho brušného svalu, ktorých výsledkom je tzv. rozostup/diastáza. Brušné orgány vtedy tlačia na brušnú dutinu a vytvárajú výduť.

mate-poporodnu-diastazu-fyzioterapeut-kondicny-osobny-trener-fyzioterapia-dubravka-movement-institute
Necvičte hocičo a hocijako, ale nechajte si poradiť od špecialistu.

Aký je rozdiel medzi rozostupom a diastázou?

Ako prvé je dôležité uviesť normu, podľa ktorej sa hodnotia rozostupy a ktorá sa pri rôznych autoroch čiastočne líši. Výskyt rozostupov delíme na 3 druhy:

 1. Na úrovni processus xiphoideus ( koniec hrudnej kosti)
 2. Nad pupkom
 3. Pod pupkom

 

Rozostup priameho brušného svalu – menej ako 2 cm v jednom alebo viacerých miestach linei alby

Diastáza- viac ako 2 cm na akomkoľvek úseku

Všeobecne sa za patológiu a na rehabilitáciu určujú stavy, ktoré majú rozostup na cca 2 a viac prsty, no toto indikovanie je veľmi všeobecné a nepriame.

Každé telo je jedinečné a originálne a odborná verejnosť dodnes vedie spory a diskusie o presných mierach. Indikovať by to mal odborník, ktorý s vami prejde pár zákadných testov a vďaka nim zistí funkčnosť a opornú funkciu vašej brušnej steny. Nefunkčnosť môže nastať aj pri rozostupoch, ktoré sú ešte podľa tabuliek v norme.

Koho diastáza najviac postihuje?

 • 30-70% žien behom tehotenstva
 • 35-60% žien ihneď po pôrode, aj kvôli námahe po pôrode
 • 39% žien, ktoré podstúpili abdominálnu hysterektómiu
 • 52% urogynekologických pacientov, vrátane mužov
 • Obéznych pacientov
 • Pacientov s oslabeným HSS (hlbokým stabilizačným systémom) a deti s chybným pohybovým, alebo neurologickým vývojom. Taktiež športovcov a najmä v silových športoch, ktorý nesprávne zapájajú HSS, zvyšujú nadpriemerne abdominálny tlak a svaly to nestíhajú kompenzovať.
mate-poporodnu-diastazu-cvicenie-fyzioterapeut-kondicny-osobny-trener-fyzioterapia-dubravka-movement-institute
V rehabilitácii diastázy sa zameriavame na posilnenie hlbokého stabilizačného systému.

Ako môžem diastázu riešiť?

Samotnému riešeniu vždy predchádza kompletná diagnostika svalov, postavenia tela, snímkovacie metódy ako MRI, CT, RTG, ultrazvuk, sonografické vyšetrenie.

Po určení typu a rozsahu je vo väčšine prípadov vhodná konzervatívna rehabilitácia.

Čo všetko zahŕňa špeciálna terapia pri diastáze?

 • dôležité inštrukcie počas denných aktivít
 • dychové cvičenia a nácvik správneho dychového stereotypu
 • školu chrbta a dvíhanie bremien
 • korekciu držania tela, sedu, stoja chôdze
 • posilnenie svalov v okolí trupu, najmä brušných svalov.

Nenechajte si to pre seba, zdieľajte tento článok

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Prihlásiť sa na odber noviniek

Zadajte svoju emailovú adresu a my Vám budeme pravidelne posieľať najnovšie články, akcie a všetky novinky.

Ďaľšie články

Ako bojovať s bolesťou pri vbočenom palci

Vbočený palec alebo hallux valgus? Určíte ste už o tom niekde počuli alebo s tým máte rovno nemilú skúsenosť. Pri tomto zdravotnom probléme môžete pociťovať bariéry, ako diskomfort pri chôdzi a ohýbaní prstov, bolestivé obúvanie či tlačenie topánok alebo problém s výberom tej správnej obuvi. Aj to všetko nám môže spôsobovať vbočený palec. Poďme sa bližšie pozrieť na túto, nie len estetickú chybičku krásy spolu s našim novým fyzioterapeutom Bc. Ivanom Bombom.

Čítať viac »

Dôležitosť silového tréningu staršej populácie

Starnutie je nezvratný proces spojený s výrazným poklesom svalovej hmoty a neuromuskulárnych funkcií. Jednou z najúčinnejších metód proti týmto zmenám je práve odporový tréning. To, že silový tréning má nespočetne veľa benefitov pre deti, mládež a dospelých už vieme. Takisto pozitívne vplýva aj na staršiu populáciu.

Čítať viac »

Pozitívne účinky pohybu na deti

Dôležitou úlohou našej spoločnosti je dať deťom dobré vzdelanie. Vzdelávacie inštitúcie sa snažia u detí rozvíjať to, k čomu inklinujú, aby v tom boli dobré. Preto sa niektoré triedy špecializujú napr. na jazykovú triedu, športovú triedu, matematickú triedu a pod. Základným predpokladom je však to, aby im to učenie išlo, aby sa sústredili pri výučbe, boli koncentrované, vnímali, čo im pedagóg prednáša, pamätali si látku nielen z hodín, ale aj z pripravovania sa na písomnú prácu alebo ústne skúšky atď.

Čítať viac »

Kedy je najlepšie dať dieťa na šport?

V dnešnej dobe sa čoraz viac detí stáva pohybovo negramotnými. Na druhej strane deti, ktoré sa venujú nejakému športu, sú až príliš špecializované na svoj konkrétny šport. Tréner Adam Beňo nám vysvetlí ako by sme sa mali stavať k športujúcej mládeži od ranného detstva.

Čítať viac »

Ako na parkinsona?

Parkinsonova choroba je nevyliečiteľné neurologické ochorenie vyskytujúce sa na celom svete nezávisle na životnom štýle a sociálnej vrstve. Postihuje väčšinou ľudí starších ako päťdesiat rokov a o niečo častejšie mužov. Medzi typické príznaky patria poruchy motoriky prejavujúce sa charakteristickým trasom. PhDr. Martin Gábor vám prezradí omnoho viac o tejte zákernej chorobe a hlavne o možnostiach liečby.

Čítať viac »

Nezáväzná objednávka

Fyzioterapia s Ivanom

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.