Vplyv rozloženia kalorického príjmu počas dňa pri snahe schudnúť

vplyv-rozlozenia-kalorickeho-prijmu-pocas-dna-pri-snahe-schudnut-kondicny-trener-dubravka-movement-institute
Ak vedľa seba postavíme dve diéty s rovnakým počtom kalórií, pričom jedna bude obsahovať väčšinu energie ráno a druhá večer, budú výsledky rozdielne? Zmení sa niečo na premene tela alebo vylučovaní hormónov? A aké budú výsledky dlhodobého úsilia?

Ovplyvňuje zloženie stravy premenu postavy?

V súčasnej dobe môžeme nájsť veľa zdrojov, ktoré poukazujú na to, že kalórie sú proste kalórie, a že na ničom inom pri snahe schudnúť či nabrať svalovú hmotu nezáleží.

Z časti je to pravda. Kalórie skutočne ovplyvňujú premenu postavy, ale zloženie prijatej potravy rozhoduje o tom, aká bude naša regulácia pocitov hladu a sýtosti alebo koľko svalovej hmoty si zachováme.

Rátanie kalórií je veľmi kontroverzný prístup k chudnutiu.

Aj čas konzumácia jedla má vplyv na chudnutie

Prehliadaným ‘‘hráčom‘‘, ktorý môže hrať rolu pri snahe o premenu postavy je, či dané kalórie prijímame v doobedných alebo poobedných hodinách. Čas dňa, kedy je jedlo konzumované, respektíve kedy prijímame väčšinu potravy, môže mať vplyv na naše správanie, hormóny, či na to, ako dlho sme schopní dodržiavať diétu – práve to je faktor, s ktorým sa príliš nepočíta, pretože je jednoduché tvrdiť, že potrebujeme byť v kalorickom deficite, ale je náročnejšie v ňom naozaj byť a udržať si chute pod kontrolou.

Zaujímavý výskum o načasovaní stravy

Uskutočnil sa výskum, ktorého cieľom bolo zistiť, či načasovanie príjmu potravy počas dňa, zohráva dôležitú úlohu pri chudnutí. Výskumu sa zúčastnili 2 skupiny, ktoré boli v kalorickom deficite a mali prijímať rovnaký počet kalórií, ale v rozdielnych časoch dňa. 1. skupina prijímala väčšinu energie v ranných hodinách – 45% energie ráno, 35% okolo obeda, 20% energie večer. 2. skupina naopak prijímala energiu najmä vo večerných hodinách – 20% energie ráno, 35% energie na obed, 45% energie večer.

Zloženie stravy ovplynňuje ako sa vám bude dariť počas chudnutia.

Pri zvolenom kalorickom deficite obe skupiny dosiahli efektívne premeny postavy – obidve skupiny po 4 týždňoch diéty schudli cca 3,3 kg. Pre účely výstupu z tohto výskumu je taktiež dôležité, že bola pozorovaná i miera hladu, chutí, či sýtosti pomocou dotazníku.

Zaujímavým zistením je, že skupina, ktorá prijímala väčšiu časť energie vo večerných hodinách, pociťovala väčšiu mieru hladu, chuti a menší pocit sýtosti. Naopak po rannom energeticky bohatšom jedle bola zvýšená hladina hormónov, ktoré zodpovedajú za pocit sýtosti. Môžeme tak usudzovať, že jedlo, ktoré prijmeme v ranných hodinách, má väčší dopad na pocity sýtosti v priebehu dňa.

Záver

Výsledky tohto výskumu poukazujú na to, že prijímanie kalórií v rozdielnych časoch dňa, neovplyvňujú dosahovanie cieľov s chudnutím. Zmeny sa týkajú hlavne nášho správania a pocitov – zníženie pocitu hladu, vyšší pocit sýtosti a schopnosť sa dlhodobo držať diéty.

Takže pokiaľ si chceme dlhodobo udržať diétu a mať výsledky také aké si predstavujeme, tento výskum nám naznačuje, že príjem väčšej časti energie v prvej polovici dňa bude efektívnejší pri snahe o kontrolu nad apetítom, hladom či pocitom sýtosti.

Nenechajte si to pre seba, zdieľajte tento článok

Prečítajte si

najnovšie články

Cvičenie a menopauza

Vzhľadom na značný počet žien v menopauze, je nevyhnutné naplánovať komplexný zdravotný program vrátane úpravy životného štýlu. Cvičenie je neoddeliteľnou súčasťou stratégie. Výhody sú mnohé,

Čítať viac »

Máte aj vy hypermobilitu?

Hypermobilita, alebo hyperflexibilita ste už určite počuli. Nie je to žiadny veľký problém. No pri nesprávnom pohybovom zaťažení nám táto diagnóza môže spôsobovať ťažkosti. Poďme

Čítať viac »

Buďte stále v obraze

odber noviniek

Pripojte se k odberu našeho newsletteru a získajte pravidelné aktualizácie, exkluzivný obsah, výhodné ponuky a novinky v obore. Buďte stále v obraze!

Nezáväzná objednávka

Objednajte sa na

POHOVOR A DIAGNOSTIKU

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné

Nezáväzná objednávka

Fyzioterapia s Ivom

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné