Ako bojovať s bolesťou pri vbočenom palci

vboceny-palec-hallux-valgus-ivan-bomba-cvicenie-fyzioterapeut-kondicny-osobny-trener-fyzioterapia-dubravka-movement-institute
Vbočený palec alebo hallux valgus? Určíte ste už o tom niekde počuli alebo s tým máte rovno nemilú skúsenosť. Pri tomto zdravotnom probléme môžete pociťovať bariéry, ako diskomfort pri chôdzi a ohýbaní prstov, bolestivé obúvanie či tlačenie topánok alebo problém s výberom tej správnej obuvi. Aj to všetko nám môže spôsobovať vbočený palec. Poďme sa bližšie pozrieť na túto, nie len estetickú chybičku krásy spolu s našim novým fyzioterapeutom Bc. Ivanom Bombom.

Čo je to vbočený palec a jeho možné príčiny vzniku

Inak povedané hallux valgus je jedná z najčastejších deformít chodidla, kedy sa nám prvý článok palca na nohe odchýli smerom dovnútra v tzv. metatarzofalangeálnom kĺbe. Táto deformita palca môže viesť až k prekrytiu druhého prsta alebo k podsunutiu palca pod druhý prst. K vychýleniu palca vedie nesprávna obuv, stuhnutosť a uvoľnenie určitých svalov, ktoré nám navzájom nesprávne spolupracujú. Pri tejto funkčnej poruche môže dochádzať k bolesti celého chodidla, to vedie k vytvoreniu zlého stereotypu chôdze, čo nám ďalej narúša správne postavenie klenby nohy, kolien, bedrových kĺbov a v neposlednom rade aj postavenie panvy a chrbtice. V neskoršom štádiu dochádza k stuhnutiu v kĺbe a ku kostnému výrastku(exostóza).

K príčinám radíme poruchy ako dĺžka palca, väzivová a svalová slabosť, klbová hypermobilita, genetické ochorenia, reumatoídna artritída a neuromuskulárne ochorenia, padnutá klenba (plochonožie) a kladivkové prsty.

bolest-palec-vboceny-palec-hallux-valgus-ivan-bomba-cvicenie-fyzioterapeut-kondicny-osobny-trener-fyzioterapia-dubravka-movement-institute
Hallux valgus sa v poslednom štádiu pri neustupujúcich bolestiach rieši chirurgicky.

Prevencia a liečba

Ako prevencia sa neodporúča nadmerné jednostranné statické zaťaženie chodidla,  nedostatok pohybu a nosenie nevhodnej obuvi so špicatou špičkou alebo na vysokom opätku.

Najdôležitejším krokom je minimalizovať negatívne faktory vplývajúce na prsty nôh, klenbu a postavenie nohy. Vhodná obuv spevnená v zadnej časti päty a predná voľná časť pre flexibilný rozvoj prstov. Taktiež sa odporúča chôdza naboso alebo ortopedická obuv, rôzne korekčné pomôcky či už vložky do topánok, prstové dlahy a korektory pre správnu pozíciu palca. Barefoot obuv sa zozačiatku odporúča nosiť striedavo s bežnou obuvou a na nerovný terén. Dôvodom je možné prepadnutie klenby pri dlhodobej chôdzi po tvrdom povrchu.

Závažnosť liečby, či už ide o chirurgickú alebo konzervatívnu posudzuje lekár, avšak pri operačnej liečbe to nekonči operáciou. Pri oboch typoch liečby odporúčame pravidelne navštevovať fyzioterapeuta, či už z dôvodu pooperačnej liečby, korekcie svalových a väzivových zmien, funkčnej nápravy palca a dosiahnutia správnej a dlhodobej funkcii nášho chodidla.

Počas terapie s našim fyzioterapeutom sa stretnete s rôznymi liečebnými metódami ako sú Freemanova metóda spolu s nácvikom malej nohy, mäkké a mobilizačné techniky, cvičenia s rôznymi balančnými pomôckami a s využitím odporových gúm, kinesio-tapingom na korekciu tejto deformity a rovnako ako aj s masážou chodidiel.

Nenechajte si to pre seba, zdieľajte tento článok

Prečítajte si najnovšie články

Cvičenie a menopauza

Vzhľadom na značný počet žien v menopauze, je nevyhnutné naplánovať komplexný zdravotný program vrátane úpravy životného štýlu. Cvičenie je neoddeliteľnou súčasťou stratégie. Výhody sú mnohé, najdôležitejšie je udržanie svalovej hmoty a tým aj hustoty kostí, sily celého tela a najmä vitality.

Čítať viac »

Rehabilitácia po operácii menisku

Zranenie meniskov je veľmi časté a mnohokrát aj bolestivé. Bohužiaľ si roztrhnutie meniskov vyžaduje operáciu. No operáciou to nekončí, je to len malá časť na celkovej cestu k plnohodnotnému využívaniu svojich kolien. Fyzioterapeutická liečba je nevyhnutná súčasť rekonvalescencie po operácii kolenného kĺbu. Vysvetlí vám to náš diplomovaný fyzioterapeut Bc. Attila Vida.

Čítať viac »

Prihlásiť sa na odber noviniek

Zadajte svoju emailovú adresu a my Vám budeme pravidelne posieľať najnovšie články, akcie a všetky novinky.

Nezáväzná objednávka

Objednajte sa na

POHOVOR A DIAGNOSTIKU

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné

Nezáväzná objednávka

Fyzioterapia s Ivom

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné