Bolí vás koleno? Môže to byť femoropatelárny sydróm

boli-vas-koleno-dominika-svehlikova-fyzioterapeut-kondicny-osobny-trener-fyzioterapia-dubravka-movement-institute
Predstavíme vám veľmi častý problém s bolesťami kolien, ktorý sa často zamieňa za poškodenie chrupavky jabĺčka. Bolesť sa dá pomerne jednoucho odstrániť bez potreby operácie.

Máte pravidelné a pretrvávajúce bolesti na prednej časti kolena počas dlhodobého sedenia alebo dlhodobého ohnutia? Bolí vás výstup do schodov, prípadne dlhodobý kľak, či drep? Ak ste neprekonali vážnejší úraz, s vysokou pravdepodobnosťou u vás došlo k femoropatelarnemu syndrómu.

Čo to je a koho najviac postihuje?

Najčastejším spúšťačom býva práve zväčšený Q uhol (uhol medzi šľachou quadricepsu a ligamentum patelae ). Ak je tento uhol väčší ako 20 stupňov, spôsobuje lateralizáciu pately (vychýlenie jabĺčka do vonkajšej strany).

Toto vychýlenie spôsobí svalovú dysbalanciu, zmenu tlakov a prejavom začne byť bolesť.

Aké sú príčiny vzniku?

  • Nárazový šport, najmä beh u začiatočníkov, alebo u „občasných“ športovcov,
  • Sedavé zamestnanie, dlhé sedenie za volantom,
  • Športovci, svalové dysbalancie a preťaženia kolena a jeho svalov.

Ako zistím, že mám tento problém aj ja?

Ako prvé treba vylúčiť prítomnosť zranenia, mechanického úrazu a poškodenie meniskov, svalov a väzov.

Následne existuje jednoduchý test, ktorý si môžete skúsiť aj sami doma. Opriete sa chrbtom o stenu a dáte sa do podrepu, v ktorom budete mať aspoň 90 stupňový uhol v kolene. V takejto polohe sa snažíte zotrvať minimálne 40 sekúnd. Ak sa vám ozvali bolesti, test je vyhodnotený ako pozitívny.

 Druhým jednoduchým testom je tlak na jabĺčko z hora smerom dole, alebo posun jabĺčka do všetkých smerov. Ak je aj tento test vyšiel bolestivo, hodnotíme ho ako pozitívny.

boli-vas-koleno-dominika-svehlikova-cvicenie-na-bosu-fyzioterapeut-kondicny-osobny-trener-fyzioterapia-dubravka-movement-institute
Aktívna terapia pohybom je najúčinnejší liek na fomoropatelárny sydróm.

Mám túto diagnózu potvrdenú, alebo mám podozrenie, čo s ňou?

  • Ako prvé treba spomenúť, že túto diagnózu nie je potrebné riešiť operatívne a je pomerne dobre liečiteľná.
  • V medicíne sa občas chybne zamieňa za degeneratívne poškodenia chrupavky a mnohokrát sú zbytočne predpisované lieky od zápalu.

Rehabilitácia

  • Liečime svalovú dysbalanciu.
  • Zvyšujeme svalovú silu najmä m.vastus medialis, ktorý býva veľmi často oslabený a býva taktiež hlavným spúšťačom bolestí.
  • Mobilizácia jabĺčka, hlavičky fibuly.
  • Kompenzačné cvičenia a preučenie hybných stereotypov.

Nenechajte si to pre seba, zdieľajte tento článok

Prečítajte si najnovšie články

Pomôže fyzioterapia na artrózu kolien u seniorov?

Fyzioterapia je odbor, ktorý je využívaný v mnohých sférach a ponúka naozaj obrovské spektrum možností, kde je možné ju aplikovať. Možno ju využiť pri väčšine zdravotných ťažkostí, ktoré nás trápia a skvelé je, že cvičiť môže každý. Fyzioterapia je vhodná rovnako pre novorodencov aj seniorov. Samozrejme fyzioterapia je veľmi široký pojem a s každým sa cvičí inak. Všetko je dôležité prispôsobiť veku, zdravotnému stavu a špecifickým potrebám pacienta. V tomto článku by sme chceli venovať pozornosť seniorom. Na otázky nám odpovie náš fyzioterapeut Mgr. Ondrej Bečka.

Čítať viac »
Diastázu môžete mať nie len po pôrode. Diastasis rectus abdominis.

Diastázu môžete mať nie len po pôrode

Diastáza je dysfunkcia svalov, ktorá sa často objavuje najmä u žien po pôrode, avšak toto nie je jediná skupina ľudí, ktorú trápi tento problém. Môže vzniknúť u každého, či už ide o ženy alebo mužov. Na podrobnejšie informácie o diastáze a na jej riešenia sme sa opýtali nášho skúseného fyzioterapeuta Mgr. Ondreja Bečku a začali sme hneď tou najzákladnejšou otázkou:

Čítať viac »

Cvičenie a menopauza

Vzhľadom na značný počet žien v menopauze, je nevyhnutné naplánovať komplexný zdravotný program vrátane úpravy životného štýlu. Cvičenie je neoddeliteľnou súčasťou stratégie. Výhody sú mnohé, najdôležitejšie je udržanie svalovej hmoty a tým aj hustoty kostí, sily celého tela a najmä vitality.

Čítať viac »

Prihlásiť sa na odber noviniek

Zadajte svoju emailovú adresu a my Vám budeme pravidelne posieľať najnovšie články, akcie a všetky novinky.

Nezáväzná objednávka

Objednajte sa na

POHOVOR A DIAGNOSTIKU

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné

Nezáväzná objednávka

Fyzioterapia s Ivom

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné