Bolí vás koleno? Môže to byť femoropatelárny sydróm

boli-vas-koleno-dominika-svehlikova-fyzioterapeut-kondicny-osobny-trener-fyzioterapia-dubravka-movement-institute
Fyzioterautka Mgr. Dominika Švehlíková vám predstaví veľmi častý problém s bolesťami kolien, ktorý sa často zamieňa za poškodenie chrupavky jabĺčka. Bolesť sa dá pomerne jednoucho odstrániť bez potreby operácie.

Máte pravidelné a pretrvávajúce bolesti na prednej časti kolena počas dlhodobého sedenia alebo dlhodobého ohnutia? Bolí vás výstup do schodov, prípadne dlhodobý kľak, či drep? Ak ste neprekonali vážnejší úraz, s vysokou pravdepodobnosťou u vás došlo k femoropatelarnemu syndrómu.

Čo to je a koho najviac postihuje?

Najčastejším spúšťačom býva práve zväčšený Q uhol (uhol medzi šľachou quadricepsu a ligamentum patelae ). Ak je tento uhol väčší ako 20 stupňov, spôsobuje lateralizáciu pately (vychýlenie jabĺčka do vonkajšej strany).

Toto vychýlenie spôsobí svalovú dysbalanciu, zmenu tlakov a prejavom začne byť bolesť.

Aké sú príčiny vzniku?

  • Nárazový šport, najmä beh u začiatočníkov, alebo u „občasných“ športovcov,
  • Sedavé zamestnanie, dlhé sedenie za volantom,
  • Športovci, svalové dysbalancie a preťaženia kolena a jeho svalov.

Ako zistím, že mám tento problém aj ja?

Ako prvé treba vylúčiť prítomnosť zranenia, mechanického úrazu a poškodenie meniskov, svalov a väzov.

Následne existuje jednoduchý test, ktorý si môžete skúsiť aj sami doma. Opriete sa chrbtom o stenu a dáte sa do podrepu, v ktorom budete mať aspoň 90 stupňový uhol v kolene. V takejto polohe sa snažíte zotrvať minimálne 40 sekúnd. Ak sa vám ozvali bolesti, test je vyhodnotený ako pozitívny.

 Druhým jednoduchým testom je tlak na jabĺčko z hora smerom dole, alebo posun jabĺčka do všetkých smerov. Ak je aj tento test vyšiel bolestivo, hodnotíme ho ako pozitívny.

boli-vas-koleno-dominika-svehlikova-cvicenie-na-bosu-fyzioterapeut-kondicny-osobny-trener-fyzioterapia-dubravka-movement-institute
Aktívna terapia pohybom je najúčinnejší liek na fomoropatelárny sydróm.

Mám túto diagnózu potvrdenú, alebo mám podozrenie, čo s ňou?

  • Ako prvé treba spomenúť, že túto diagnózu nie je potrebné riešiť operatívne a je pomerne dobre liečiteľná.
  • V medicíne sa občas chybne zamieňa za degeneratívne poškodenia chrupavky a mnohokrát sú zbytočne predpisované lieky od zápalu.

Rehabilitácia

  • Liečime svalovú dysbalanciu.
  • Zvyšujeme svalovú silu najmä m.vastus medialis, ktorý býva veľmi často oslabený a býva taktiež hlavným spúšťačom bolestí.
  • Mobilizácia jabĺčka, hlavičky fibuly.
  • Kompenzačné cvičenia a preučenie hybných stereotypov.

Nenechajte si to pre seba, zdieľajte tento článok

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Prečítajte si najnovšie články

Ako bojovať s bolesťou pri vbočenom palci

Vbočený palec alebo hallux valgus? Určíte ste už o tom niekde počuli alebo s tým máte rovno nemilú skúsenosť. Pri tomto zdravotnom probléme môžete pociťovať bariéry, ako diskomfort pri chôdzi a ohýbaní prstov, bolestivé obúvanie či tlačenie topánok alebo problém s výberom tej správnej obuvi. Aj to všetko nám môže spôsobovať vbočený palec. Poďme sa bližšie pozrieť na túto, nie len estetickú chybičku krásy spolu s našim novým fyzioterapeutom Bc. Ivanom Bombom.

Čítať viac »

Dôležitosť silového tréningu staršej populácie

Starnutie je nezvratný proces spojený s výrazným poklesom svalovej hmoty a neuromuskulárnych funkcií. Jednou z najúčinnejších metód proti týmto zmenám je práve odporový tréning. To, že silový tréning má nespočetne veľa benefitov pre deti, mládež a dospelých už vieme. Takisto pozitívne vplýva aj na staršiu populáciu.

Čítať viac »

Pozitívne účinky pohybu na deti

Dôležitou úlohou našej spoločnosti je dať deťom dobré vzdelanie. Vzdelávacie inštitúcie sa snažia u detí rozvíjať to, k čomu inklinujú, aby v tom boli dobré. Preto sa niektoré triedy špecializujú napr. na jazykovú triedu, športovú triedu, matematickú triedu a pod. Základným predpokladom je však to, aby im to učenie išlo, aby sa sústredili pri výučbe, boli koncentrované, vnímali, čo im pedagóg prednáša, pamätali si látku nielen z hodín, ale aj z pripravovania sa na písomnú prácu alebo ústne skúšky atď.

Čítať viac »
No more posts to show

Prihlásiť sa na odber noviniek

Zadajte svoju emailovú adresu a my Vám budeme pravidelne posieľať najnovšie články, akcie a všetky novinky.

Nezáväzná objednávka

Fyzioterapia s Ivanom

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.