Dôležitosť silového tréningu staršej populácie

dolezitost-siloveho-treningu-starsej-populacie-kondicny-osobny-trener-fyzioterapia-dubravka-movement-institute
Starnutie je nezvratný proces spojený s výrazným poklesom svalovej hmoty a neuromuskulárnych funkcií. Jednou z najúčinnejších metód proti týmto zmenám je práve odporový tréning. To, že silový tréning má nespočetne veľa benefitov pre deti, mládež a dospelých už vieme. Takisto pozitívne vplýva aj na staršiu populáciu.

Silovým tréningom ku kvalitnejšiemu životu

Svetová populácia starne a percento starších ľudí sa neustále zvyšuje. V roku 2010 bolo percento osôb starších ako 65 rokov približne 8 % celosvetovej populácie. Prognóza na rok 2050 je približne 16 %, čo predstavuje okolo 1,5 miliardy ľudí.  Je všeobecne známe, že starnutie spôsobuje v organizme postupné zmeny, ktoré vedú k strate funkcií, slabosti, chorobám a bohužiaľ aj k smrti. Taktiež existujú dôkazy o tom, že starší ľudia patria medzi najviac sedavý a fyzicky neaktívny segment spoločnosti. Ak sa nad tým zamyslíme,  vieme, že dochádza k úbytku svalovej hmoty o 0,5 % – 1 % ročne, čo vedie k poklesu sily. Produkcia sily u starších ľudí je veľmi podstatná aj pri prevencii pádov.

dolezitost-siloveho-treningu-seniorov-kondicny-osobny-trener-fyzioterapia-dubravka-movement-institute
U staršej pupulácie by mal byť odporový tréning nevyhnutnou súčasťou aktívneho života.

Jednou z hlavných otázok teda je, či je možné tieto negatívne zmeny zastaviť? Zastaviť to žiaľ nedokážeme, ale dobrou správou je, že môžeme pozitívne vplývať na tieto negatívne zmeny týkajúce sa starých ľudí.

Fyzická aktivita môže slúžiť, ako prevencia proti chronickým ochoreniam. Odporúča sa okolo 150 minút týždenne, strednej intenzity. Cvičenia zamerané na silu, flexibilitu/mobilitu a rovnováhové schopnosti budú v tomto prípade veľmi dôležité. Odporový tréning a celkovo pohyb, budú kľúčom k atribútom, ako je dlhšia sebestačnosť, lepšia kvalita života a znížená úmrtnosť. Takisto pozitívnym efektom je zníženie rizika pádu o 42 % (Dušan Hamar et al. 2015).

Nikdy nie je neskoro začať

Na svete je už dnes mnoho klinických štúdii práve na túto tému. Pozitívne účinky môžu badateľne zmeniť kvalitu života tejto populácie. Preto som nadšený, že mnohí starší si začínajú uvedomovať dôležitosť fyzickej aktivity. Našim cieľom by mal byť čoraz viac zasvecovať starších ľudí do odporového tréningu, lebo ako sa hovorí: “Nikdy nie je neskoro začať.” V tomto prípade to určite sedí, no najlepším prípadom bude začať už v mladom veku a pokračovať až do staroby, pokiaľ nám to kondícia a všetky okolnosti dovolia.

Nenechajte si to pre seba, zdieľajte tento článok

Prečítajte si najnovšie články

Pomôže fyzioterapia na artrózu kolien u seniorov?

Fyzioterapia je odbor, ktorý je využívaný v mnohých sférach a ponúka naozaj obrovské spektrum možností, kde je možné ju aplikovať. Možno ju využiť pri väčšine zdravotných ťažkostí, ktoré nás trápia a skvelé je, že cvičiť môže každý. Fyzioterapia je vhodná rovnako pre novorodencov aj seniorov. Samozrejme fyzioterapia je veľmi široký pojem a s každým sa cvičí inak. Všetko je dôležité prispôsobiť veku, zdravotnému stavu a špecifickým potrebám pacienta. V tomto článku by sme chceli venovať pozornosť seniorom. Na otázky nám odpovie náš fyzioterapeut Mgr. Ondrej Bečka.

Čítať viac »
Diastázu môžete mať nie len po pôrode. Diastasis rectus abdominis.

Diastázu môžete mať nie len po pôrode

Diastáza je dysfunkcia svalov, ktorá sa často objavuje najmä u žien po pôrode, avšak toto nie je jediná skupina ľudí, ktorú trápi tento problém. Môže vzniknúť u každého, či už ide o ženy alebo mužov. Na podrobnejšie informácie o diastáze a na jej riešenia sme sa opýtali nášho skúseného fyzioterapeuta Mgr. Ondreja Bečku a začali sme hneď tou najzákladnejšou otázkou:

Čítať viac »

Cvičenie a menopauza

Vzhľadom na značný počet žien v menopauze, je nevyhnutné naplánovať komplexný zdravotný program vrátane úpravy životného štýlu. Cvičenie je neoddeliteľnou súčasťou stratégie. Výhody sú mnohé, najdôležitejšie je udržanie svalovej hmoty a tým aj hustoty kostí, sily celého tela a najmä vitality.

Čítať viac »

Prihlásiť sa na odber noviniek

Zadajte svoju emailovú adresu a my Vám budeme pravidelne posieľať najnovšie články, akcie a všetky novinky.

Nezáväzná objednávka

Objednajte sa na

POHOVOR A DIAGNOSTIKU

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné

Nezáväzná objednávka

Fyzioterapia s Ivom

Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám do 24 hodín ozveme.

* Tieto polia sú povinné